Su içmenin cilde faydaları

Su içmenin cilde faydaları

İnsan vücudunun %60’ı sudan oluşmaktadır ve tüm bedensel fonksiyonlarının doğru bir şekilde sürdürülebilmesi için, tüm sistemlerin, hücrelerin ve organların fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için su en büyük ihtiyaçlardan birisidir.

Bir günde içilmesi gereken su miktarı yaşa, cinsiyete, metabolizmaya göre değişse bile günde ortalama en az 2 litre su tüketmek gereklidir. Su içme miktarı, terlemeye bağlı olarak da değişebilir bu yüzden yaz mevsimlerinde daha fazla su tüketmek gerekir.

Çay, kahve veya diğer tüm meşrubat tüketimleri gün içinde ihtiyaç duyduğunuz su ihtiyacınızı gidermez ve ihtiyaç miktarınıza dahil değildir. Yeterli miktarda su içilmesi sindirim, böbrek ve diğer birçok fonksiyonları düzenlerken, cilt sağlığınızın da dengelenmesinde büyük rol oynar.

Yeterli miktarda su tüketimi, cildinizin ışıldamasını sağlar ve aynı zamanda cildiniz pürüzsüz bir görünüme sahip olur. Ancak, yeterli miktarda su tüketmezseniz, ciltte terleme azaldığından cildiniz kurur, sahip olması gereken nemi kaybeder ve cildiniz de bu sebepten esnekliğini kaybeder. Yeterli su tüketerek, cildinizin dolgun bir görünüme sahip olmasını da sağlarsınız.

Yani, cildiniz ne kadar dolgun ve ne kadar çok neme sahip olursa, o kadar da az kırışıklığa sahip olursunuz ve cildiniz içtiğiniz su sayesinde elastikiyetini korur. Su tüketerek, vücudunuzdaki zararlı olan tüm toksinlerin vücudunuzdan atılmasını sağlarsınız ve bu sayede de cildinizin güzelleşmesini de desteklersiniz, cildinizin yağ ve su dengesini korumuş olursunuz.

Zararlı toksinlerin vücuttan atılması sayesinde, akne oluşumu gözlemez ve hatta gözenekleriniz sıkılaştığını gözlemlersiniz. Ancak yeterli su tüketmediğinizde, ciltte akne oluşumu gözlenebilir. Ayrıca nemini kaybettiği için ciltte oluşan kuruluk sebebiyle çatlamalar ve kanamalar yaşanabilir. Az su tüketildiğinde ciltte egzama ve mantar oluşumu da gözlenir. Ayrıca tırnaklarda ve saçlarda da kırılmalar oluşmaya da başlar.

Bedenin ihtiyaç duyduğu su miktarını doğru şekilde tüketmek, vücutta gerçekleşen tüm enzim fonksiyonlarının gerçekleşmesini hızlandırır ve bu sayede bedenin kendi kendini yenilemesini, sağlıklı ve dinç tutmasını sağlar. Bol bol su tüketmek, vücutta oluşan ödemin de atılmasına yardımcı olur ve bu sayede yüzünde ödem dolayısıyla oluşan şişkinliği önlemiş olursunuz.

Cildiniz ve kendi sağlığınız için içtiğiniz su miktarının önemi kadar, suyun içeriği de çok önemlidir. İçtiğiniz suyun, pH 8+ seviyesinde olması, yüksek mineral içermesi, zararlı tüm organizmalardan arındırılmış olması gereklidir. Sulax ile temiz, sağlıklı ve yüksek mineralli suyu doya doya güvenle tüketebilirsiniz.

Paylaş:

Ücretsiz
Kullan